speaker-photo

Jan Borysewicz

Gość specjalny

Genialny artysta. Wirtuoz gitary. Czarodziej melodii. Jako siedemnastolatek, zauważony przez znanego londyńskiego animatora bluesa, Alexisa Kornera rozpoczął zawodową grę na gitarze.

Kompozytor, wokalista, autor tekstów, lider, organizator. Wszelkie inicjatywy, w które się angażuje mają jasno sprecyzowany cel i muszą być najwyższej jakości. Nie toleruje niekompetencji, nie akceptuje kompromisów – dzięki czemu tworzy dzieła idealne. Jest laureatem wielu nagród, m.in. „100-lecia ZAIKS”, „Best Composer of Tokyo Music Festival”, “Gitarowy Top”, “Nagroda słuchaczy RMF FM”, „Bursztynowy Słowik” i wielu, wielu innych.

Swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiał w takich zespołach jak: Nurt, Katia&Roman czy Apokalipsa. W 1978 roku rozpoczął współpracę z Budką Suflera i razem z nią nagrał trzy albumy, w tym najbardziej znany „Za ostatni grosz” oraz stworzył swoją pierwszą kompozycję „Nie wierz nigdy kobiecie”, która do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej popularnych utworów polskiej sceny muzycznej.

W 1981 roku wraz z Andrzejem Mogielnickim, postanowił założyć swój zespół Lady Pank, który do dziś święci triumfy. Jego piosenek z przyjemnością słucha już trzecie pokolenie młodych ludzi. Występował w Polsce, w Europie, w Ameryce, w Azji. Zdobywa laury i wyróżnienia. Niezwykły fenomen artystyczny zespołu był, i nadal jest, wynikiem nietuzinkowej gry na gitarze jej lidera.

Gra równie dobrze lewą, jak i prawą ręką. Wiele zdjęć prezentuje Borysewicza z gitarą nad głową, za plecami, niczym Jimi Hendrix – grający zębami, językiem… ta gra niezmiennie go bawi.

Równolegle z Lady Pank realizuje wiele projektów solowych. Jednym z nich jest trio Jan Bo, z którym wydał już 5 albumów. Współpracował również z takimi artystami jak Grzegorz Ciechowski, Tadeusz Nalepa, Urszula, Ewa Bem, Edyta Bartosiewicz, Majka Jeżowska, Jacek Skubikowski, Krzysztof Krawczyk, Chłopcy z Placu Broni, Homo Twist. Z Pawłem Kukizem nagrał platynową już płytę „Borysewicz Kukiz”. Utwory „Bo tutaj jest jak jest” i „Jeśli tylko chcesz” długo nie schodziły z czołówek list przebojów.

Borysewicz był też twórcą projektu „Nasz Wspólny Świat”, przy którym współpracowali z nim Lombard, TSA czy Kombi. Znany jest również jako producent składanki „Być Wolnym”, w której nagrywaniu wzięły udział poza Lady Pank, takie formacje jak Perfect, T.Love, Big Cyc, Acid Drinkers, Robert Gawliński.

Skomponował wiele utworów dla wspaniałych zespołów i artystów, m.in. „Niepisane” Braci, „Nie chcę Cię obchodzić” Ani Wyszkoni, płytę „Na skos” Izabeli Trojanowskiej, czy „Bal Maturalny” Alibaba Borysewicz.

Jest autorem muzyki filmowej (E=mc2, Wiedźmy, Złoty Środek), i teatralnej. Skomponował również muzykę do filmu „O dwóch takich co ukradli księżyc”, wykorzystaną później do licznych przedstawień teatralnych, musicali i bajek.

W 2018 roku postanowił zaryzykować i ponownie nagrać pierwszą, legendarną płytę Lady Pank. Do nagrań zaprosił wyjątkowych Gości, uzupełnił warstwę muzyczną, poszerzył instrumentarium. Dzięki temu stworzył, dzieło wybitne – ponadczasowe i dojrzałe, gdyż jedno nie ulega wątpliwości: Jan Borysewicz, niczym jak wino, im starszy, tym lepszy.