II edycja
Termin: 25-27 czerwca 2018 r.
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie, ul. Rzepnikowskiego 44, 14-260 Lubawa
Grupy warsztatowe: wokal, gitara, perkusja, gitara basowa, instrumenty klawiszowe i produkcja muzyczna
Wykładowcy
Jacek Królik
Gitara, Zawiadowca Artystyczny
Jacek Królik
Gitara, Zawiadowca Artystyczny
Urodzony w Krakowie w roku 1967. Gitarzysta, muzyk sesyjny i kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo.
Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko,
Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim.
Od 1997 r. współpracuje z Grzegorzem Turnauem. Jest współzałożycielem zespołu Brathanki i współautorem największych sukcesów grupy, w której grał do roku 2009.
Wraz z Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. Od roku 2009 współpracuje z Andrzejem Sikorowskim.
Jest autorem muzyki do komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży Koń Trojański”. Współtwórca gitarowego projektu Rock Loves Chopin II, w którym grają wybitni polscy instrumentaliści Marek Raduli , Damian Kurasz i Ryszard Sygitowicz.
2 grudnia 2017 ukazała się debiutancka płyta gitarzysty, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Od roku 2018 jest szefem muzycznym i członkiem zespołu Krzysztofa Cugowskiego.
W roku 2019 wraz z aranżerem Wojciechem Lemańskim i dyrygentem Łukaszem Błaszczykiem powołał do życia symfoniczny projekt Orchestral Rock.
W swoim dorobku artysta posiada ponad sto pięćdziesiąt nagranych płyt. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach branżowych pism muzycznych.
Elżbieta Zapendowska
Wokal
Elżbieta Zapendowska
Wokal
Od wielu lat zajmuje się nauką śpiewu oraz prowadzi warsztaty wokalne w całej Polsce. Ale zanim została pedagogiem swoich sił próbowała jako aktorka w Teatrze Lalek w Wałbrzychu. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu i Akademii Muzycznej w Warszawie trafiła do Szkoły Muzycznej I stopnia jako nauczycielka fortepianu. Przy Wojewódzkim Domu Kultury stworzyła Studio Piosenki, a jej wychowankowie rokrocznie byli laureatami ogólnopolskich festiwali muzycznych.
W 1985 roku założyła grupę wokalną „Studio Singers”, która uczestniczyła w m. in. w Jazz Jambore, Złotej Tarce, Festiwalu Wokalistów Jazz’owych. Grupa „Studio Singers” zdobyła Grand Prix na festiwalu Estrada ’88, co zaowocowało wieloletnią współpracą z czołowymi orkiestrami: Zbigniewa Górnego, „Alex Band – pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego”, „Big Warsaw Band” – pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego. Początek lat 90-tych to praca oraz przygotowanie solistów do największego polskiego musicalu „Metro”.
Po utworzeniu przez Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosę pierwszego prywatnego Teatru „Buffo” prowadziła szkołę wokalną oraz przygotowywała wokalistów do kolejnych spektakli: „Grosik”, „Grosik 2”, „Nie Opuszczaj Mnie” (piosenki J. Brela), oraz „Tyle Miłości”. Podobnie było w 1997 roku w Teatrze Muzycznym Roma gdzie pracowała z wokalistami spektakli takich jak: „Crazy For You”, „Piotruś Pan”, „Miss Sajgon”, „Grease”. W pracy spotkała się i miała przyjemność współpracować z muzykami polskiej sceny muzycznej m. in.: Marek Raduli, Wojtek Olszak, Wojciech Pilichowski, Tomek „Łosiu” Łosowski, Krzysztof Ścierański, Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Tomek Szymuś, Bogdan Hołownia, Jacek Piskorz.
Uczestniczyła w nagraniach płyt: Ryszarda Rynkowskiego, Janniego, Maryli Rodowicz, Kasi Kowalskiej, Rotary, Firebirds, Patrycji Kosiarkiewicz, Marka Kościkiewicza, zespołu Brathanki, Krzysztofa Kiljańskiego.
Jako juror uczestniczyła w pracach jury programów telewizyjnych: „Idol”, „Jak oni śpiewają”, „Must be the Music”. Od wielu lat przygotowuje wokalistów do programu finałowego „Szansa Na Sukces”.
Monika Malec
Wokal
Monika Malec
Wokal
Wokalistka, nauczyciel śpiewu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na kierunkach – Dyrygentura chóralna i Fortepian oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku – Prowadzenie zespołów muzyki jazzowej i rozrywkowej. W 2014 roku otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzyczne, dyscyplinie artystycznej – wokalistyka. W latach 2001 – 2015 była wykładowcą przedmiotu „Śpiew solowy” na kierunku Jazz i muzyka estradowa na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Od 2014 roku pracuje jako adiunkt na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu na kierunkach Musical oraz Wokalistyka Estradowa. Od 2016 r. wykłada emisję głosu w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
Jako trener wokalny pracowała przy produkcji wielu programów telewizyjnych: „Jak Oni Śpiewają“ V, VI, „XFACTOR“ II – IV , „Bitwa na głosy“ I -III, „Mam talent“ IV-XI, „The Voice of Poland“ I „Mali Giganci” I – III, „Superstarcie”, Idol 2017. Odpowiadała za przygotowanie wokalne aktorów w spektaklach teatralnych: „Zły”- reż. Jan Buchwald, Teatr Powszechny im. Z. Hubnera, „Zorro” – reż. Tomasz Dutkiewicz, Teatr Komedia, „Człowiek dwóch szefów” – reż. Tomasz Dutkiewicz, Teatr Komedia, „Pierwsza Randka” – reż. Tomasz Dutkiewicz, Teatr Komedia, „Komedia o napadzie na bank” – reż. Tomasz Dutkiewicz, „Król” – reż. Monika Strzępka, Teatr Polski w Warszawie, „Żołnierz Królowej Madagaskaru” – reż. Krzysztof Jasiński, Teatr Polski w Warszawie.
Od 2014 r. współpracuje z SDI Media Polska jako kierownik muzyczny przy produkcji dubbingu polskiej wersji językowej filmów i seriali (m.in. „Kopciuszek”, „W głowie się nie mieści”, „Mój przyjaciel smok”, „Elena z Avaloru”, „Prawo Milo Murphy’ego”, „Młodzi Tytani”, „Iniemamocni 2”).
Poza muzyką, jej wielką pasją jest psychologia, którą studiowała w latach (2001-2007) w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Adam Sztaba
Gość specjalny
Adam Sztaba
Gość specjalny
Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie w klasie fortepianu.
Mniej więcej od 12-tego roku życia grywał w różnych kapelach rockowych, a poza szkołą i próbami biegał za piłką. Pod koniec liceum pod wpływem musicalu „Metro” Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy napisał muzykę do pierwszego swojego musicalu „Fatamorgana?”. Premiera odbyła się w 1993 r. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Po spotkaniu z Januszem Stokłosą w roku 1993 r., który zaproponował mu współpracę wyruszył do Warszawy. Kolejne osoby, które doceniły jego talent i współpracowały z nim to: Maryla Rodowicz, Andrzej Sikorowski z zespołu Pod Budą, Janusz Józefowicz, Krzysztof Krawczyk, Edyta Górniak, Violetta Villas, Kasia Kowalska, Grupa Mo-Carta, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Turnau, Ewa Małas-Godlewska, Jose Cura, Mietek Szcześniak, Kayah, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Andrzej Piasek Piaseczny.
W roku 2002 wziął udział w programie telewizyjnym „Idol”, który przyniósł mu dużą popularność, ale przede wszystkim dał dużo satysfakcji z pracy z bardzo uzdolnionymi ludźmi. W 2003 roku napisał musical „Opentaniec”, który odniósł ogromny sukces. Premiery „Opentańca” odbyły się w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Kolejnym projektem był program telewizyjny „Moja Krew” oraz „Taniec z Gwiazdami”, w którym miał szansę podzielić się swymi odważnymi aranżacjami z dość sporą publicznością. To właśnie za sprawą Tańca z Gwiazdami powstała Orkiestra Adama Sztaby, która stała się coraz bardziej rozpoznawalną Orkiestrą w kraju.
W latach 2005 i 2006 Adam odpowiedzialny był za oprawę muzyczną Sopot Festival gdzie wraz ze swoją Orkiestrą współpracował m.in. z Lemarem, Gordonem Haskel, Drupi, Heleną Vondrackovą, Karelem Gottem, Demisem Roussos. Niewątpliwie do największych sukcesów artystycznych Adama Sztaby należą koncerty z gwiazdami światowego formatu: recital koncertowy z Michaelem Boltonem oraz koncert Stinga z Polską Orkiestrą Radiową podczas Jubileuszu z okazji 80-lecia Polskiego Radia.
Kolejnym ogromnym sukcesem był udział w Ceremonii otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010 na Stadionie Legii w Warszawie gdzie Adam w mistrzowski sposób poprowadził Polską Orkiestrę Radiową.
W 2011 roku Przy koncercie z okazji Prezydencji Polski do Unii Europejskiej współpracował z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: Dolores o’Riordan, Kenny G, Chris Botti czy po raz kolejny z Michaelem Boltonem.
Od 2011 do2016 roku pełnił rolę jurora w Show TV Polsat – „Must be The Music, Tylko muzyka” gdzie wyszukiwał i oceniał zdolnych ludzi z całej Polski.
W sierpniu 2012 r. podczas Festwialu Solidarity of Arts wystąpił na jednej secnie wraz ze swoim idolem Quincy Jonesem.
W grudniu 2014 wydał swoją autorską płytę pt. „Muzyka własna”, która zwiera muzykę z show tanecznego Opentaniec oraz ścieżkę dźwiękową do filmu „Od pełni do pełni”.
Podczas Solidarity of Arts w roku 2015 poprowadził słynny WDR Big Band w koncercie Swing +.
W roku 2016 napisał utwór „Leopoldinum”, który powstał na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca, a prawykonanie odbyło się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną w listopadzie 2016 r
Tomek Kałwak
Instrumenty klawiszowe
Tomek Kałwak
Instrumenty klawiszowe
Maciej Gołyźniak
Perkusja
Maciej Gołyźniak
Perkusja
Muzyk sesyjny, współtwórca zespołów, autor muzyki, od lat z powodzeniem godzi pracę muzyka sesyjnego (m.in. Brodka, Natalia Nykiel, Marzena Ugorna ) z pracą w zespołach (Sorry Boys, Ballady i Romanse ) oraz warsztatami dla młodych adeptów sztuki perkusyjnej. Pisuje do specjalistycznej prasy muzycznej, w której od początku 2018 poprowadzi stałą rubrykę. W 2016 roku, z Mariuszem Dudą (Riverside) i Maćkiem Mellerem (Quidam) wydaje znakomicie przyjętą i nagrodzoną „Debiutem Roku” Teraz Rock płytę, „Breaking Habits”. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, w tym za „Osobowość Perkusyjną 2016” Magazynu Perkusista.
Nominowany do Fryderyków (Brodka, Sorry Boys), Paszportów Polityki (Ballady i Romanse). Poza wieloma płytami, które wymienia jako znaczące w swoim dorobku jak np wymienione Trio – Meller, Gołyźniak, Duda, nagrał album Granda z Moniką Brodką, który kapituła ZPAV nagrodziła tytułem płyty ostatniego 25-cio lecia. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Islandii, Indiach i prawie całej Europie. Występował m.in na festiwalach : SXSW – Austin (USA) , The Great Escape, (UK) Ripperbahn (DE), żeby wymienić tylko kilka.
Jego fanpage na FB zgromadził z górą 2,5 tyś fanów i wyznawców hasła #trzebacwiczyc , które muzyk propaguje od lat. Maciek jest torunianinem, fanem dobrej kuchni i entuzjastą gotowania. Na stałe współpracuje z firmami Sonor Drums, Istanbul Agop, AKG i Wincent Drumsticks.
Wojtek Deręgowski
Perkusja
Wojtek Deręgowski
Perkusja
Polski perkusista młodego pokolenia. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie.
Działa aktywnie jako muzyk sesyjny na scenie oraz w studio z polskimi oraz światowymi artystami. Aktualnie współpracuje z ukraińską super gwiazdą Tiną Karol.
Wojtek swoją aktywność muzyczną wykazuje również w social media regularnie wstawiając filmy i lekcje perkusyjne. Na swoich kanałach gromadzi ponad 270 tysięcy obserwatorów. Prowadzi również stronę internetową z lekcjami online gry na perkusji (www.wdrumlessons.com).
Wojtek jest endorserem pałek VicFirth, talerzy Meinl oraz naciągów Remo.
Robert Szewczuga
Gitara basowa
Robert Szewczuga
Gitara basowa
Gitarzysta basowy, kompozytor. Wieloletni członek zespołów Apostolis Anthimos Trio/Quartet oraz Golec uOrkiestra. Lider trio jazzowego, które założył w 2011 roku. Często zapraszany przez czołowych polskich oraz europejskich artystów do współpracy sesyjnej.
Swoją edukację muzyczną rozpoczął w bielskiej szkole muzycznej I i II stopnia, następnie studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W tym czasie koncertował już m.in. z Beatą Przybytek, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim oraz Leszkiem Cichońskim. Jako sideman brał udział w ważniejszych polskich festiwalach, takich jak Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Bielska Zadymka Jazzowa, Sopot Top Trendy Festival czy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Ze swoim trio nagrał płytę „Moonrise”, która została przyjęta bardzo pozytywnie przez odbiorców oraz krytyków. Z trio wystąpił między innymi podczas 16. oraz 20. Bielskiej Zadymki Jazzowej (2014/2018) oraz w ramach festiwalu dla gitarzystów basowych „GrajMiDół” w Zgierzu (2015) gdzie prowadził także warsztaty dla basistów z całej Polski.
Ma na swoim koncie współpracę z takimi ikonami, jak Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak, Janusz Skowron, Leszek Cichoński, Carlos Johnson, Stan Skibby, Wojciech Karolak, Apostolis Anthimos, Paweł Serafiński, Włodek Pawlik, Mateusz Pospieszalski, Frank Parker, Monika Kuszyńska, Iwona Loranc, Maria Koterbska, Irek Dudek oraz wielu innych.