speaker-photo

Jacek Królik

Gitara, Zawiadowca Artystyczny

Gitarzysta, muzyk sesyjny i kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo. Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko, Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim.

Od 1997 r. współpracuje z Grzegorzem Turnauem. Jest współzałożycielem zespołu Brathanki i współautorem największych sukcesów grupy, w której grał do roku 2009. Wraz z Ryszardem Sygitowiczem i Mieczysławem Jureckim od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. Od roku 2009 współpracuje z Andrzejem Sikorowskim. Jest autorem muzyki do komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży Koń Trojański”.

Współtwórca gitarowego projektu Rock Loves Chopin II, w którym grają wybitni polscy instrumentaliści Marek Raduli , Damian Kurasz i Ryszard Sygitowicz.

2 grudnia 2017 ukazała się debiutancka płyta gitarzysty, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Od roku 2018 jest szefem muzycznym i członkiem zespołu Krzysztofa Cugowskiego. W roku 2019 wraz z aranżerem Wojciechem Lemańskim i dyrygentem Łukaszem Błaszczykiem powołał do życia symfoniczny projekt Orchestral Rock.

W 2022 roku poprowadził grupę gitarzystów jako mentor w koncercie Wielkie Granie na PGE Stadionie Narodowym. W swoim dorobku artysta posiada niemal dwieście nagranych płyt.

Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach branżowych pism muzycznych.