speaker-photo

Wacław „Vogg” Kiełtyka

Gitara

Lider zespołu Decapitated, (ur. 17 grudnia 1981 w Krośnie) – polski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu. Współzałożyciel i gitarzysta grupy Decapitated, a także członek blackmetalowej formacji Lux Occulta, współpracował ponadto z wokalistką Renatą Przemyk i zespołem Sceptic.

W latach 2008-2009 gitarzysta sesyjny deathmetalowej grupy Vader.

Założony w 1996 roku zespół DECAPITATED przez lata zbudował reputację jednego z międzynarodowych liderów swojego gatunku. W ciągu blisko 25-letniej kariery DECAPITATED wydali osiem albumów studyjnych, które uważane są za jedne z najbardziej wpływowych death metalowych wydawnictw XXI wieku.

Kładąc nacisk na pomysłowe pisanie numerów i sprawność techniczną DECAPITATED zyskało szacunek swoich muzycznych rówieśników i zyskało rzeszę oddanych fanów. Vogg, muzyczny mózg zespołu, tworzy numery, które często charakteryzują się szybkimi tempami, miażdżącymi riffami i zapadającymi w pamięć gitarowymi solówkami.  Vogg  dołączył w 2019 roku do amerykańskiego zespołu Machine Head, z którym nagrał album „Øf Kingdøm And Crøwn”.

Albumy nominowane do nagrody Fryderyk:

  • Decapitated – „Anticult” , 2017 – nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku – Rock” – wyd. Mystic Production, Nuclear Blast
  • Decapitated – „Cancer Culture”, 2022 – nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Album Roku – Metal”- wyd. Mystic Production, Nuclear Blast