V edycja
Termin: 20-21 lipca 2021 r.
Miejsce: Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej, Kino „Pokój” Lubawa
Grupy warsztatowe: wokal, gitara, perkusja, gitara basowa, instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna
Wykładowcy
Jacek Królik
Gitara, Zawiadowca Artystyczny
Jacek Królik
Gitara, Zawiadowca Artystyczny
Urodzony w Krakowie w roku 1967. Gitarzysta, muzyk sesyjny i kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo.
Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko,
Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim.
Od 1997 r. współpracuje z Grzegorzem Turnauem. Jest współzałożycielem zespołu Brathanki i współautorem największych sukcesów grupy, w której grał do roku 2009.
Wraz z Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. Od roku 2009 współpracuje z Andrzejem Sikorowskim.
Jest autorem muzyki do komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży Koń Trojański”. Współtwórca gitarowego projektu Rock Loves Chopin II, w którym grają wybitni polscy instrumentaliści Marek Raduli , Damian Kurasz i Ryszard Sygitowicz.
2 grudnia 2017 ukazała się debiutancka płyta gitarzysty, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Od roku 2018 jest szefem muzycznym i członkiem zespołu Krzysztofa Cugowskiego.
W roku 2019 wraz z aranżerem Wojciechem Lemańskim i dyrygentem Łukaszem Błaszczykiem powołał do życia symfoniczny projekt Orchestral Rock.
W swoim dorobku artysta posiada ponad sto pięćdziesiąt nagranych płyt. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w plebiscytach branżowych pism muzycznych.
Ania Szarmach
Wokal
Ania Szarmach
Wokal
Kasia Dereń
Wokal
Kasia Dereń
Wokal
Grzegorz Skawiński
Gość specjalny
Grzegorz Skawiński
Gość specjalny
Grzegorz Skawiński urodził się 6 lipca 1954 roku w Mławie. W rodzinie państwa Skawińskich dzieci przychodziły na świat co siedem lat. Pierwsza była Barbara, a potem Zbigniew. Na końcu do dwójki rodzeństwa dołączył Grzegorz.Najmłodszy synek był ulubieńcem rodziców i babci. Pierwszą gitarę zrobił ze starej deski od łóżka, którą zżerały korniki. Grał w różnych zespołach amatorskich (m.in. ze swoim przyjacielem, szkolnym kolegą Waldkiem Tkaczykiem). Przez krótki okres czasu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku przy ul. Partyzantów, w klasie gitary prof. Barbary Czyż. W trakcie studiów na Uniwersytecie Gdańskim, grał w zespole Horoskop, jednak największą popularność osiągnął występując z zespołem...
Kombi
Na początku działalności znanej grupy Łosowski, Skawiński, Tkaczyk i Pluta grali rockowo i brzmienie gitary było podstawą wielu piosenek. Ale na trzeciej płycie (Nowy Rozdział) sześciostrunowy instrument zdominowany został przez klawisze. W momencie największej popularności Kombi Grzegorz postrzegano bardziej jako wokalistę niż gitarzystę. Liderem był Sławomir Łosowski, który narzucał granie elektronicznego popu. Grzegorz jako frontmen tego zespołu (gitarzysta i wokalista) zagrał tysiące koncertów w kraju, USA i wielu krajów europejskich.
Wyjazd
Przełomowym momentem w karierze Grześka stał się wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie na koncercie w Chicago zobaczył na żywo wirtuozów gitary. Obok mnie rozgrzewali się Paul Gilbert, Vinnie Moore i Steve Vai - wspomina Grzegorz. Strasznie mi wtedy dowaliło. Powiedziałem sobie, że nie tylko tak chcę, ale muszę tak grać. Już w Ameryce Skawiński zaczął myśleć o odejściu z Kombi i założeniu własnej kapeli, w której mógłby grać ulubioną muzykę ciężkiego, gitarowego rocka.
Skawalker
Od 1989 roku, po nagraniu pierwszej płyty solowej Skawiński (nawiasem mówiąc nie zawojowała rynku), rozpoczął działalność solową w zespole Skawalker z przyjaciółmi i znakomitymi muzykami Waldkiem Tkaczykiem i Zbyszkiem Kraszewskim. Już jako Skawalker z wielkim zapałem wzięliśmy się za nowy album. W jego przygotowanie włożyliśmy ogromne siły i środki - mówi Grzegorz. Album zatytułowany Skawalker powędrował za ocean. Na okładce znalazło się zdjęcie muzyków na tle polskiego samolotu bojowego. Anglojęzyczna płyta została wypuszczona na polski rynek, ale... bariera językowa i przeszłość lidera kapeli były najpoważniejszymi zarzutami. Kolejnym albumem nagranym pod szyldem Skawalkera była płyta Sivan. Po jej wydaniu dziennikarze docenili umiejętności lidera zespołu. W plebiscycie magazynu muzyków Gitara i bas w 1993 roku Grzegorz Skawiński został Najlepszym Gitarzystą w kategorii rock, a wśród Metalowców i Gitarzystów Akustycznych znalazł się na trzecim miejscu. Rok później Grzegorz zdeklasował rywali i wygrał aż w trzech konkurencjach: Gitarzysty Roku, Gitarzysty Rockowego i Gitarzysty Akustycznego, album Sivan zwyciężył jako Płyta Rockowa. Mimo sukcesów w rankingach płyta nie sprzedawała się najlepiej. Muzycy Skawalkera dopatrywali się braku komercjalnego sukcesu w wokalu Grześka, kojarzonym z Kombi. Rozpoczęto poszukiwania wokalisty, które jednak nie dały rezultatu. Skawalker przymierzał się do nagrania płyty. Przed sesją nagraniową los uśmiechnął się do zespołu, bo perkusista wypatrzył na jednym z koncertów utalentowaną dziewczynę. Dwa miesiące później osiemnastolatka pojawiła się na próbie i po kilku przymiarkach została przyjęta do zespołu, który zmienił nazwę na...
O.N.A.
Dla Grzegorza był to trudny moment, przez wiele lat przyzwyczaił się do roli frontmena, a Skawalker był przecież jego dzieckiem. Nowa wokalistka dała nam drugą młodość. Jakby ujęło nam 20 lat - tłumaczy Grzegorz. Debiutancka płyta O.N.A. znowu przyniosła Skawińskiemu laury w plebiscycie czytelników Gitary i basu. Rok później Grzegorz i jego nowy zespół zostali wyróżnieni w rankingu Gitarowy Top nominacjami aż w siedmiu kategoriach. Najlepszą Płytą Gitarową w podsumowaniu plebiscytu uznany został album Bzzzzz.W marcu 2003 ukazał się ostatni album To naprawdę już koniec 1995-2003 z największymi przebojami zespołu. 16 marca zespół zagrał pożegnalny koncert w warszawskim klubie Stodoła.
KOMBII
Grupa powstała z inicjatywy Skawińskiego i Tkaczyka tuż po rozpadzie zespołu O.N.A. Do współpracy panowie zaprosili pierwszego perkusistę zespołu Kombi Jana Plutę. W tym składzie Kombii nagrał swoją pierwszą płytę pt. "C.D.", która wydana została w 2004 roku. Album spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony słuchaczy, sprzedając się w 2005 w ilości ponad 120 tys. egzemplarzy. Grupa ta tylko częściowo stanowi kontynuację legendarnego Kombi z lat 80. Muzyka zespołu jest nieco odmienna. Więcej w niej gitar, a mniej elektroniki. Klawiszowiec i założyciel Kombi, Sławomir Łosowski nie został zaproszony do grania w nowym zespole. Z uwagi na fakt, iż to on posiada prawa autorskie do nazwy i logotypu Kombi, obecnie zespół ten występuje pod nazwą Kombii wraz ze zmienionym logotypem. Wiosną 2003 roku, trzech członków legendarnego Kombi: Grzegorz Skawiński, Waldemar Tkaczyk i Jan Pluta postanowiło powołać do życia formację pod nazwą KOMBII. Chociaż z wielu przyczyn zabrakło w nowym składzie czwartego założyciela Kombi: Sławomira Łosowskiego, grupa zamierza nawiązywać stylistycznie i artystycznie do dokonań Kombi z lat 1976-1992. Podstawowym celem KOMBII jest jednak tworzenie nowego repertuaru, nagrywanie nowych płyt i koncertowanie. Po dwóch miesiącach pracy zespół stworzył nowy program oparty na znanych przebojach takich jak: "Hotel twoich snów", "Linia życia", "Nasze rendez vous", "Nie ma zysku", "Kochać cię za późno", "Black and white" w zmienionych, nowych aranżacjach. Pierwszym publicznym występem KOMBII był koncert w amfiteatrze w Wiśle, specjalnie na zaproszenie Adama Małysza i jego Fundacji. Następnie zespół wziął udział w finale "Szansy na sukces" oraz w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. 11 lipca 2003 odbył się wielki inauguracyjny koncert w Operze Leśnej w Sopocie, transmitowany na żywo przez TVP2. Sezon lato-jesień 2003 wypełniła trasa koncertowa po wielu miastach Polski, podczas której KOMBII było niezwykle entuzjastycznie przyjmowane zarówno przez starych, jak i nowych fanów. Na przełomie 2003-2004 zespół rozpoczął pracę nad tworzeniem premierowego materiału na nową płytę. W tym czasie nawiązał współpracę ze znanym producentem muzycznym Rafałem Paczkowskim (laureat Fryderyka 2003) i od marca rozpoczyna nagrywanie nowej płyty, której wydanie przewiduje na wrzesień 2004. Wiosną 2004 r. KOMBII podpisało wieloletni kontrakt płytowy z firmą UNIVERSAL. 25.10.2004 r. miała miejsce premiera płyty KOMBII "c.d.". Znalazły się na niej premierowe utwory, z których jeden – "Sen się spełni" – odnosił już sukcesy na listach przebojów. Tej jesieni zespół zagrał kilkanaście koncertów. Na początku 2005 roku zespół wyjechał na koncerty do USA i Kanady. Koncerty bardzo się podobały tłumnie zebranej publiczności. W lutym w sklepach muzycznych pojawiła się reedycja płyty "c.d.". Specjalne dwupłytowe wydanie zostało wzbogacone o 11 największych hitów zespołu z lat osiemdziesiątych w nowych aranżacjach.
Od wiosny 2009 w zespole gra na perkusji Adam Tkaczyk.
Jesienią 2009 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem.
Maj 2010 - premiera najnowszej płyty KOMBII pt. "O miłości". Pierwszy singiel z tej płyty nosi tytuł "Gdzie jesteś dziś".
Z końcem 2010 roku Grzegorz przystąpił do nagrania drugiej w jego karierze płyty solowej. W 2011 roku Grzegorz wraz ze swoim przyjacielem basistą Waldemarem Tkaczykiem świętować będą 35-lecie pracy artystycznej.
W marcu 2012 roku Grzegorz wydał swoją drugą solową płytę pt. "Me & My Guitar" .
Od marca 2013r. w KOMBII na instrumentach klawiszowych zaczął grać Wojtek Horny.
Obecnie Grzegorz Skawiński wraz z zespołem KOMBII promuje najnowszą płytę “Wszystko jest jak pierwszy raz” wydaną 6 Maja 2014r.
W lutym 2016r. odbyła się premiera płyty “KOMBII Symfonicznie”, która jest zapisem koncertu KOMBII z Polską Orkiestrą Radiową. Znajdą się tam największe przeboje KOMBII w Symfonicznych aranżacjach.
Grzegorz Skawiński oraz Waldemar Tkaczyk odchodzili w 2017r, 40-lecie pracy Artystycznej. Z tej okazji zaplanowana została trasa koncertowa “Królowie życia”.
W czerwcu i sierpniu 2020 roku ukazały się single „Przetrwamy” i „Ochronię nas”, które są zapowiedzią nowej studyjnej płyty zespołu, której premiera przewidziana jest na wiosnę 2021 roku.
W grudniu 2020 r ukazała się świąteczna piosenka „Białe Święta” – niespodzianka dla Fanów.
Zespół cały czas koncertuje.
Bartek Łęczycki
Harmonijka ustna
Bartek Łęczycki
Harmonijka ustna
Jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie. Wielokrotnie uznawany za najlepszego polskiego harmonijkarza, w ankiecie kwartalnika „Twój Blues”.
Otrzymał dwie platynowe płyty za album Maleńczuk & Waglewski "Koledzy" (2007) oraz Waglewski Fisz Emade "Męska Muzyka"(2008).
Czołowy pedagog i popularyzator harmonijki w naszym kraju. Co rok prowadzi ok. 30 warsztatów muzycznych i gra ok. 100 koncertów w Polsce i za granicą.
W ramach Przystanku Woodstock 2008 poprowadził warsztaty muzyczne w Akademii Sztuk Przepięknych, między seminariami takich osobistości jak Tadeusz Mazowiecki czy Tomasz Lis.
W roku 2010 jako pierwszy Polak został zaproszony na największy festiwal harmonijkowy w Minneapolis, organizowany przez SPAH, gdzie zagrał solowy koncert oraz poprowadził wykład dla najbardziej zaawansowanych uczestników zjazdu z całego świata.
W roku 2014 wziął udział w największym brytyjskim festiwalu harmonijkowych NHL w Bristolu. Tam poprowadził dwa workshopy o loop station oraz o specjalnych strojeniach harmonijek diatonicznych.
Czuje się swobodnie w każdym gatunku muzyki, biegle posługuje się techniką overbending, która pozwala grać dowolną skalę w każdej tonacji na zwykłej 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej.
Prowadził warsztaty mistrzowskie we Francji, USA, Chorwacji czy na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Belgii czy Maroko.
Jego niezwykłą muzykalność i wirtuozerię docenili m.in. Tommy Emmanuel, Wojciech Waglewski, Marek Raduli, Jarek Śmietana, Andrzej Nowak, Piotr Banach Krzysztof Misiak czy Maciej Maleńczuk.
Udziela się w wielu formacjach muzycznych, występuje solowo z wykorzystaniem loop station oraz jako muzyk sesyjny.
Bartosz Łęczycki jest również popularyzatorem harmonijki ustnej wśród dzieci i młodzieży, prowadząc zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach.
- Akademia Bluesa to multimedialny wykład o historii muzyki rozrywkowej, zaczynając od muzyki bluesowej, rockowej a kończąc na nowoczesnych gatunkach muzyki elektronicznej. Wykład jest skierowany do młodzieży szkolnej oraz dorosłych
- Dookoła świata z harmonijką ustną to występ skierowany do dzieci, młodzieży oraz dorosłych, w którym oprócz interaktywnego omówienia zasady działania harmonijki, prezentowane są utwory typowe dla muzyki np. amerykańskiej, indyjskiej, polskiej czy afrykańskiej.
Czarek Konrad
Perkusja
Czarek Konrad
Perkusja
Robert Kubiszyn
Gitara basowa
Robert Kubiszyn
Gitara basowa
Tomek Kałwak
Instrumenty klawiszowe
Tomek Kałwak
Instrumenty klawiszowe